Naslovnica | Linkovi | Kontakt

 Vodici za 

eksternu maturu







Učenici naše škole obilježili Međunarodni dan arapskog jezika

 


 

U srijedu, 18. decembra 2024. godine učenici naše škole koji uče arapski jezik obilježili su Međunarodni dan arapskog jezika.

U pratnji nastavnika arapskog jezika, Saudina Sivre, posjetili su Filozofski fakultet u Sarajevu i prisustvovali su manifestaciji Dani arapskog jezika koju od 16. do 19. decembra 2024. godine organizuje Katedra za arapski jezik i književnost pri Filozofskom fakultetu u Sarajevu, a povodom Međunarodnog dana arapskog jezika koji se u cijelom svijetu obilježava 18. decembra svake godine.

Učenici naše škole su imali priliku uživati u programu koji su na arapskom, bosanskom i engleskom jeziku pripremili studenti Katedre za arapski jezik i književnost pri Filozofskom fakultetu u Sarajevu.

U našoj školi se arapski jezik izučava preko 28 godina.

***

Više o arapskom jeziku i Međunarodnom danu arapskog jezika

18. decembar se kao Međunarodni dan arapskog jezika obilježava od 2012. godine, a podudaran je sa datumom iz 1973. godine kada je Generalna skupština Ujedinjenih nacija prihvatila arapski jezik kao šesti službeni jezik Organizacije. Razlog proglašenja arapskog jezika kao svjetskog jeste što je ovaj jezik očuvao i proširio ljudsku civilizaciju i svjetsku kulturu.

Arapskim jezikom danas govori više od 400 miliona ljudi, te je službeni jezik u 24 države svijeta.

Arapski je i jezik Kur'ana. "Objavljujemo je kao Kur'an na arapskom jeziku da biste razumjeli." (Sura Jusuf, 2)

On je vjerski jezik za sve muslimane u svijetu, govorili oni njime ili ne. Arapskim glasom svi mujezini svijeta oglašavaju molitvu na arapskom jeziku.

Prostor na kojem se arapski jezik koristi je područje između Arapskog zaljeva do Atlanskog okeana: Kraljevina Saudijska Arabija, Jemen, Oman, Katar, Ujedinjeni Arapski Emirati, Kuvajt, Bahrejn, Irak, Jordan, Sirija, Liban, Palestina, Egipat, Libija, Alžir, Maroko, Tunis, Mauritanija i Zinzibar. U Španiji i Portugalu se govorio do 15. stoljeća.

Kao jezik, izuzetno je bio važan: geografski, starteški, ekonomski, politički.

Izučavanje arapskog jezika je jako bitno za našu baštinu i tradiciju. Veliki broj naših pisaca su pisali na orijentalnim jezicima, pored staroosmanskog turskog jezika i perzijskog, glavno pismo tih pisaca bilo je arapsko pismo. Za našu kulturnu historiju ovo je veoma važna stvar. Alhamijado književnost pisana je arebicom, tj. pisana arapskim pismom a prilagođena bosanskom jeziku. Zbog toga je neminovna strateška podrška državnih institucija da ulažu u stručnjake koji bi poznavali arapsko pismo u okviru orijentalne filologije jezika, kako bi mogli raditi na rukopisima koji su još uvijek neobrađeni.

Arapski jezik je jedan od najbogatijih jezika svijeta u smislu postojanja velikog broja korijena riječi te i tome što svaka riječ za sebe ima posebnu strukturu. Time se daje arapskom jeziku prostranjenost u smislu velikog broja značenja riječi istog korjena. Također, jedan je od jezika koji imaju najviše sinonima pa tako riječ lav-أسد ima više od 150 sinonima.

Ukratko karakteristike arapskog jezika:

- geostrateški jezik koji povezuje tri kontinenta: Aziju, Evropu i Afriku;

- sa historijske strane, tu je Srednji istok na kome su objavljene tri velike nebeske monoteističke religije;

- peti svjetski jezik svijeta;

- jedan je od šest službenih jezika Ujedinjenih nacija, UNESCO, Arapske lige, Svjetska zdravstvena organizacija, Organizacija za hranu i poljoprivredu, Organizacije islamske konferencije i Afričke unije;

- arapski jezik je najrašireniji jezik semitske porodice jezika;

- njime aktivno komunicira preko 400 miliona ljudi;

- aktivno se govori u više od 60 država svijeta;

- piše se zdesna na lijevo;

- postojanje fenomena diglosije, standardana i dijalekatska varijanta jezika;

- jedan od najbogatijih jezika svijeta;

- jezik na kojem su napisane stare civilizacije i kulture;

- religijski jezik islama i Arapa kršćana;

- sa ekonomske strane za zapad i za istok tu su izvori, nafte, plina, energije.

 

Nazad Na vrh